Pocta Marii Uchytilové Recitál Jitky Hosprové & Štěpána Kose

Štítky:, , , , , ,

Categories: Galerie

Sochařka Marie Uchytilová se stala inspirací pro již třetí Procházku Uměním. Herec a moderátor festivalu Josef Hervert provedl posluchače s dětskou duší tentokráte prostory barokního Santiniho proboštství v Mariánské Týnici. V nádherném památkově chráněném objektu je expozice Muzea a galerie severního Plzeňska a nachází se zde také sádrové sousoší lidických dětí od Marie Uchytilové, podle nějž bylo odléváno sousoší pro pietní území v Lidicích.

Festivalová procházka se věnovala umělecké tvorbě  této sochařky, rodačky z Kralovic. Mezi její díla patří například portrétní busta pražského arcibiskupa Dr. Josefa Berana, je autorkou kopie sošky Pražského Jezulátka, celé řady soch, z nich namátkou uveďme sochu J. Masaryka, B. Němcové, J. A. Komenského, M. Švabinského… Je také autorkou mnoha medailonů, ale i jednokorunové mince – oné ženy sázející lípu.

Pozvání na festivalovou procházku přijali rodáci z Lidic paní Věra Čepelová, paní Marie Šupíková a pan Pavel Horešovský. Přítomna byla i dcera Marie Uchytilové, paní Sylva Klánová s manželem, která krátce promluvila k diváky naplněnému  chrámu.

Nad konáním recitálu převzal záštitu ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl, který projevil přání zavést téma této festivalové procházky také do Lidic. Památník  zapůjčil pro tento dendo Mariánské Týnice výstavu věnovanou dílu paní Marie Uchytilové, kterou osobně instalovala kurátorka výstavy, paní Lubomíra Hédlová.

V hudební části programu účinkovala Jitka Hosprová na violu, zakladatelka festivalu a Štěpán Kos na klavír a varhany.

Napsat komentář