Jitka Hosprová – viola

Categories: Interpreti

Jitka Hosprová ztělesňuje dynamické pojetí klasické hudby. Vystudovala Konzervatoř v Plzni a u doc. Jana Pěrušky absolvovala Akademii múzických umění v Praze. V průběhu studia získala stipendium na mistrovské kurzy sólové hudby v rakouském Semmeringu. Již jako sólistka reprezentovala Hudební fakultu na mezinárodním setkání vysokých škol v Grazu a na základě vítězství v konkurzu se v roce 2000 zúčastnila festivalu komorní hudby, který organizovala rozhlasová stanice Suddeutscher Rundfung. K violovému mistrovsví ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi.

Jako zakládající členka Bennewitzova kvarteta, se kterým koncertovala doma i v zahraničí, např. v Holandsku, Německu a Rakousku, získala cenné komorní vzdělání. Uskupení pracovalo pod vedením světových špičkových kvartet – Amadeus kvartet, Alban Berg kvartet, Smetanovo kvarteto aj. Spolupráci završila v roce 1999 natočením CD s kvartety L. Janáčka, H .Krásy a P. Haase. Díky své kvalitě komorní hráčky je častým hostem předních českých kvartet – Janáčkovo kvarteto, Wihanovo kvarteto, Stamicovo kvarteto, Kocianovo kvarteto, Martinů kvartet, Epoque kvartet a Appolon kvartet. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jahnsem založila v roce 2005 Bohemia Luxemburg trio, se kterým vystupuje v rámci Evropy. Společně natočili dvě CD.

V témže roce debutovala v USA koncerty ve Washingtonu DC a New Yorku. Na základě úspěšného vystoupení v USA zahájila spolupráci s významnou newyorskou agenturou Hunstein Artists a v následující sezoně je již představena americkému publiku na recitálech. Světovou veřejnost oslovila vystoupením ve Washingtonu DC při slavnostním předání ceny Medal of Freedom Ronalda Regana in memoriam dr. Miladě Horákové. V sezóně 2007 se představila americkému publiku v Los Angeles a Connecticutu jako sólistka French Chamber Orchestra a také sólovým recitálem v New Yorku.

Vystoupila také na řadě světových hudebních festivalů – Presenses, Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Pražské jaro, Pražský podzim, Český Krumlov, Moravský Podzim, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Ruse, Santander, Il Violino sulla Torre – Moresco, Cupra Musica Festival, Kartágský hudební podzim a jiné. Zdobí ji sólová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Santiagu de Chile, Brazílii, Washingtonu DC a New Yorku.

Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů. Na svém kontě má řadu českých a světových premiér skladeb pro violu. Skladatelé Zdeněk Lukáš, Jiří Teml, Josef Vejvoda, Emil Viklický Lukáš Hurník, Eduard Douša, Adam Skoumal, Tomaž Svete a Gillaume Connesson ji věnovali své skladby.

Jitka Hosprová vystupuje s předními českými a světovými orchestry – Vídeňský rozhlasový orchestr ORF, Orchestre National de Lorrain, Orchestre de Pau, France chamber orchestra, Orchestre Anthanor Rome, FOK, Symfonický Orchestr Českého rozhlasu, Slovenská Filharmonie, Belgická Filharmonie, Moravská filharmonie, Pražský komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Olomoucká filharmonie, Plzeňská filharmonie, Teplická filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Karlovy Vary, Collegium České Filharmonie, Quattro Orchestra a dalšími.

Na koncertních podiích spolupracuje s významnými hudebními interprety: Luigi Alberto Bianchi, Mario Hossen, Václav Hudeček, Maurizzio Sciaretta, Ivan Ženatý, Kateřina Englichová, Štefan Margita, Eva Garajová , Adam Skoumal, Carlo Jans, Dante Millozzi, Ivo Kahánek , Eric le Sage, Jitka Čechová, Lubomír Brabec, ale také dirigenty: Elli Jaffe-Israel, Bertrand de Billy – Velká Británie, Jacques Mercier – Francie, Rastislav Štúr – Slovensko, Massimiliano Matesic – Švýcarsko, Leoš Svárovský, Ondřej Kukal, Gian Luigi Zampieri – Itálie.

„Jitčin vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl. Je to strhující umělkyně na pohled,‘‘ říká o ni DeeAnne Hunstein, ředitelka Hunstein Artist Services v New Yorku.

Jitka Hosprová hraje na český nástroj model Amati 1615, který pro ni vyrobil v roce 2012 Petr Zdražil.

Napsat komentář