Collegium Českých filharmoniků

Categories: Interpreti

Collegium českých filharmoniků založil v roce 1995 Jaroslav Kroft ve snaze obohatit práci v orchestru České filharmonie o tvorbu a činnost, která se v symfonické práci nevyskytuje. Repertoár Collegia zahrnuje obrovské množství již koncertně provedených skladeb od baroka po současnou moderní hudbu. Na své hudební sedmnáctileté cestě, začalo Collegium barokem, které zaznamenalo na svém prvním CD – Italské Baroko. Ovšem barokní hudba brzy přestala stačit a soubor obsáhl svým repertoárem celá staletí hudby až po současnou tvorbu.

Collegium Čf uvádí díla málo hraná, nebo díla pro svou velkou obtížnost málo uváděná. Zazněly tak skladby A.Honeggera-Variace B A C H, nebo premiéra Odarum Concentus moravského skladatele Jana Nováka, kterou Collegium premiérovalo v Berlíně a současně nahrálo pro Český rozhlas. Na mnoha CD, které Collegium Čf nahrálo jako Italské baroko, s harfenistkou J.Bouškovou nahrávka Mozarta, Vivaldiho a Bacha pro flétnu a harfu pro firmu Sony, alba pro českou firmu Supraphon se skladbami K.Stamice a dalších českých mistrů, Japonská folklorní hudba pro Arc Music London a profil G.Demeterové pro Dánské Klassiko. Dále pak následovaly premiéry Z.Lukáše skladba „Quis“ pro soprán violu a bicí s vynikající violistkou Jitkou Hosprovou a sopranistkou Olgou Jelínkovou. Trochu „mimo obor“ má Collegium multiplatinové CD za společný projekt Proměny – se skupinou Čechomor.(90 000 prodaných CD) .

Collegium uvádí díla v aranžích, jako například árie Sv.Ludmily, která se jinak než v provedení celého oratoria A.Dvořáka nedá slyšet, nebo Holstův Jupiter, Adagio z 5 symfonie G.Mahlera, které je také přepsáno ze symfonické verze pro toto komorní sdružení. Tímto způsobem se skladby dostanou k posluchačům v menších lokalitách. Repertoár a koncerty Collegia tedy obsahují naprosto veškerou tvorbu, která se dá obsáhnout.

A jak se říká, že není malých pódií – to je pravda, Collegium českých filharmoniků hraje tam, kde si lidé chtějí poslechnout nádherné melodie od drobných skladeb, jako je Dvořákova Humoreska, až po závažnejší díla, jako třeba Bramhs sextet, nebo třeba Hindemith, Honneger, nebo třeba i sérii Straussových valčíků.

Napsat komentář