Barbora PlacháBarbora Plachá

Od šesti let byla členkou dětského pěveckého sboru Bambini di Praga a hrála na klavír u prof. Milady Borové. Od jejích devíti let začala navštěvovat hodiny sólového zpěvu, herectví a působila v dětských rolích v Národním divadle v Praze. Dále byla také členkou Dětské opery Praha.

Ve dvanácti letech se začala věnovat hře na harfu u první harfistky Státní opery Praha, prof. Venduly Vaňkové.

Od roku 2003 byla studentkou Pražské konzervatoře v harfové třídě prof. Libuše Váchalové, kde v roce 2007 úspěšně složila maturitní zkoušku a v roce 2008 absolutorium v harfové třídě prof. Jany Bouškové.

Barbora Plachá byla sólistkou na Paseckých hudebních slavnostech, kde hrála harfový koncert C. Ditterse Dittersdorfa pod taktovkou dirigenta Ondřeje Kukala, v roce 2007 získala 2. místo na mezinárodní interpretační soutěži „Carl Ditters von Dittersdorf“ ve Vidnavě, v únoru 2010 získala bronzovou plaketu na mezinárodní harfové soutěži ve Slovinsku (Velenje) a díky její nahrávce byla na jaře téhož roku vybrána na mezinárodní harfovou soutěž a festival Caernarfon’s International Harp Festival

V roce 2008 úspěšně složila přijímací zkoušky na Royal Conservatory of Brussels, kterou na podzim 2011 úspěšně absolvovala v harfové třídě prof. Jany Bouškové. Barbora dále  studovala u prof. Isabelle Perrin v Paříži.

Během svého studijního pobytu v Bruselu působila také jako harfistka pro Českou ambasádu, České centrum a Evropskou Unii v Bruselu. V roce 2009 měla příležistost zastupovat ČR na koncertě pořádaném pro královskou rodinu krále Alberta II. Na podzim roku 2009 a 2010 byla vybrána jako zástupkyně za harfové oddělení Královské konzervatoře v Bruselu pro vystoupení na koncertě prestižního harfového dne „Harpe Diem“ v belgickém Leuven. Širšímu publiku se měla tedy možnost ukázat nejen v České Republice, ale také v zahraničí (Belgie, Francie, Švýcarsko ad.) . Vystupovala na předních českých festivalech – Svátky hudby v Praze, Jihočeský komorní festival, Pasecké hudební slavnosti, Rozkvět Pražského Jara atd.

Barbora se zúčastnila řady mistrovských kurzů u předních harfistek světa ( Marie – Pierre Langlamet, Skaila Kanga, Milda Agazarian, Isabelle Perrin, Nathalie Chatelain, Zoraida Ávila, Patricia Tassini, Park Stickney, Kateřina Englichová ad.).

Hrála pod taktovkami S. Baudoa, B. Bouckaerta, R. Zollmanna, K. Driense, O. Kukala, A.S.Weisera, M. Ivanoviče, M. Němcové, M. Valáška, M. Štilce ad.

Barbora vystupovala s řadou významných umělců (např. Václav Hudeček, Slávka Pěchočová ad.), kromě sólové hry také vystupuje v duu s violistkou Kristinou Fialovou nebo violoncellistou Petrem Nouzovským. Barbora je členkou souboru „Salome – Pásmo písní Karla Kryla pro zpěv, harfu, klarinet a kytaru“. Jako jediná harfistka v České republice hraje na Modrou harfu firmy Les harpes Camac.